O kadrach z pasją – spotkanie networkingowe
W dniu 11.12.2019 r. miałam okazję uczestniczyć w Kongresie „O kadrach i płacach z pasją”, organizowanym przez Monikę Smulewicz. Ten rodzaj spotkania był to dla mnie nowym doświadczeniem. Ponieważ zajmuję się tłumaczeniami z obszaru HR, moim celem było czerpanie wiedzy na ten temat. Chciałam również poznać nowe osoby, które na co dzień zajmują zagadnieniami kadrowymi. Spotkanie networkingowe spełniło oba te oczekiwania.
Program spotkania
Absurdy RODO w stosunkach pracy
(mec. Magdalena Rycak)
Częstą bolączką działów HR są wątpliwości dotyczące interpretacji zapisów RODO w kontekście rekrutacji, przetwarzania danych „zwykłych” i wrażliwych, czy przedstawiania referencji. Często skutkuje to nadinterpretacją i błędnym stosowaniem rozporządzenia. W rozstrzygnięciu wątpliwości pomocne jest orzecznictwo Sądu Najwyższego lub też stan wyższej konieczności (np. w przypadku prewencyjnego badania trzeźwości pracowników).
Akta osobowe i dokumentacja pracownicza
(mec. Justyna Tyc-Brzosko)
Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej. Zmiany dotyczą m.in. formy i czasu przechowywania dokumentacji oraz nowych obowiązków pracodawców. W związku z tym powstało wiele wątpliwości na temat dokumentacji w okresie przejściowym lub dotyczącej różnych form zatrudnienia. Dyskutowaliśmy również na temat nowych obowiązków dot. warunków przechowywania i niszczenia dokumentacji.
Dokumentacja i ewidencja czasu pracy w 2019 roku
Przed zmianami wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. ewidencja czasu pracy musiała być prowadzona w formie „karty ewidencji czasu pracy”. Zmiany wprowadziły jedynie zakres ewidencji, natomiast nie wskazują formy, w jakiej ta ewidencja powinna być prowadzona. Pracodawca musi ponadto odpowiednio zabezpieczyć dokumentację przed zniszczeniem lub dostępem osób nieupoważnionych oraz zapewnić odpowiednie warunki przechowywania.
Pracownicze Plany Kapitałowe
(mec. Marcin Wojewódka)
PPK to system długoterminowego oszczędzania wprowadzony w połowie br. Omówiliśmy główne założenia programu, proces rejestracji, możliwość rezygnacji, kwestie bezpieczeństwa środków, ich inwestowania i wypłacania. Program działa od niedawna, ale pierwsze badania poziomu partycypacji wskazują na ok. 40% zainteresowanie wśród pracowników.
Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce
(mec. Karolina Schiffter)
W Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców. Większość z nich musi udokumentować posiadanie legalnej pracy, a także legalność pobytu. Oczekiwanie na zezwolenie na pracę jest czasochłonne (zwykle 3-6 miesięcy), konieczne jest również przeprowadzenie testu rynku pracy oraz tłumaczenie dokumentów potwierdzających kwalifikacje. W przypadku osób posiadających wyższe kwalifikacje zawodowe wprowadzono tzw. Niebieską kartę UE (blue card), która przyznaje dodatkowe przywileje jej posiadaczowi i członkom rodziny.
Mobbing i dyskryminacja w zatrudnieniu
(mec. Artur Rycak)
Polacy są coraz bardziej świadomi jeśli chodzi o sytuacje z obszaru mobbingu i dyskryminacji w pracy. Definicja prawna mobbingu odbiega od społecznego rozumienia tego zjawiska. Powoduje to pewne trudności w wykazaniu przesłanek prawnych mobbingu, tym bardziej, że jego ustawowe cechy muszą być spełnione łącznie. Pracodawca ma obowiązek przeciwdziałania mobbingowi m.in. poprzez opracowanie polityki antymobbingowej, kodeksu etyki oraz reagowanie na zgłaszane przypadki mobbingu.
Rozwiązywanie umów o pracę w trybie dyscyplinarnym
(mec. Anna Telec)
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym to jeden z czterech sposobów rozwiązania umowy z pracownikiem. Tryb dyscyplinarny wymusza na pracodawcy obowiązek podania przyczyny, z których najczęstsza to ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Należy również pamiętać, że o zwolnieniu dyscyplinarnym decyduje jednostkowy czyn, a nie przebieg dotychczasowej pracy. Pracodawca ma 30 dni od powzięcia informacji o naruszeniu obowiązków pracowniczych na wypowiedzenie umowy w trybie dyscyplinarnym.
Podsumowanie spotkania
Spotkanie networkingowe było ciekawym doświadczeniem. Początkowo byłam czułam się trochę niepewnie. Byłam jedynym tłumaczem wśród specjalistów i praktyków branży HR. Wszyscy jednak chcieliśmy zdobyć i pogłębić wiedzę. Prelekcje były w większości bardzo praktyczne i poruszały życiowe tematy, które mogą dotyczyć każdego. Cieszę się, że miałam okazję porozmawiać z kadrowcami bezpośrednio i zadawać pytania. Bardzo przyjemnie było też opowiadać o kadrach z perspektywy tłumacza.
Język polski dla obcokrajowców – największe trudności - Sylwia Biczyk
@
[…] wspomniałam w moim artykule „O kadrach z pasją”, w Polsce pracuje coraz więcej obcokrajowców. Spełnienie formalnych wymogów […]